Co je rodinná terapie?

„Dívejte se a naleznete – co se nehledá, zůstane neobjeveno.“ Sofoklés

Rodinná terapie vychází z přesvědčení, že naše osobnostní nastavení a mezilidské vztahy hluboce ovlivňují naše zdraví a životní spokojenost. Rodinu si představujeme jako celistvý systém, ve kterém jakékoli změny (například měnící se potřeby našich rostoucích dětí, stres, zátěžové období nebo nemoc jednoho z členů rodiny, osobní krize, rozvod rodičů apod.) ovlivňují všechny její členy. Co se děje jednomu členu rodiny, děje se v určitém smyslu všem. Často se skryté zátěžové faktory projeví nemocí dítěte – bývá nejkřehčím, nejcitlivějším článkem rodiny. A protože v rodině žijeme léta a ovlivňujeme se každodenně, můžeme se v našich domácích kruzích jaksi „zašmodrchat“.

Rodinná terapie se snaží rozuzlit kontexty, které se uplatňují při vzniku nebo udržování nemoci a mohou se tak stát zároveň klíčem k uzdravení.

Rodinná terapie pomáhá poskytnout Vám vhled, jak funguje komunikace, uspořádání a hranice ve Vaší rodině a nalézt společně cesty ke změnám, které by prospěly rodině jako celku a nabídly uspokojivé řešení pro jednotlivé členy.

Terapeutické setkání nabízí bezpečný prostor k hledání nových perspektiv, které Vám pomohou vystoupit z bludných kruhů. Podporuje rodinu v rozvíjení vlastních zdrojů síly, v nalezení jejích životaschopných, funkčních a dobrých prvků. Zároveň motivuje ke změnám, které posilují zdravější a láskyplnější soužití.

Tato terapie může být efektivní při nejrůznějších psychosomatických obtížích někoho z rodinných členů (opakované infekty dýchacích cest a ORL oblasti, bolesti hlavy, nespavost, astma bronchiale, ekzémy, bolesti břicha a zažívací obtíže, poruchy příjmu potravy, pomočování a další), při zvládání obtížných psychických problémů dětí (úzkostné, hyperaktivní nebo „nezvladatelné děti“). Dále poslouží při překonávání rodinné krize a při obtížné komunikaci v rodině.

Designed by Senivpetro / Freepik